Офсетов печат - описание на технологията
Офсетов печат
Офсетовият печат е най-широко използвания днес метод за печат върху хартия и картон в цял свят, в частност и в България. Той се отличава с ниски производствени разходи, много добро качество, независимо дали черно-бяло или цветно, висока производителност и относително лесна технология.
Традиционният му цикъл включва снимане от бял монтаж на негативен филм, обръщане на филма в позитивен и контактно копиране върху алуминиева плака, която се поставя на печатната машина и оттам чрез копиране на намастилените участъци върху специално гумено платно изображението се предава на хартията.
При съвременни условия този цикъл в повечето случаи е съкратен: благодарение на компютрите и фотонаборните машини от компютърния проект се получава директно позитивен филм за копиране върху алуминиевите плаки. Съществуват и решения за директно получаване на плаки във фотонаборните машини, което спестява още една технологична фаза.
За разлика от фотографските процеси, офсетовият печат може да изобразява само две нива на цвят - на една точка от отпечатания лист или има мастило, или няма. От фотографска гледна точка това отговаря на резултата, който се получава при използване на свръхконтрастен филм или хартия. Точно такива филми и алуминиеви плаки се използват при офсетовия печат. Това ограничение налага използването на специални средства за имитиране на полутонове - това са растерите.
Офсетовият печат се използва при отпечатването на почти всички материали - вестници, списания, плакати, календари, визитни и други картички, бланки и формуляри, диплянки, каталози, годишни отчети, хартиени и картонени опаковки и много други. Често той служи и за основна технология при печатане с комбинирана технология.